מייקל אייזנברג נולד וגדל במנהטן שבניו-יורק. אחרי שנת הלימודים הראשונה שלו ב-Yeshiva university, שם למד מדעי המדינה, עלה לישראל לשנה והיה לתלמיד ישיבה בישיבת הר-עציון. שנה שהפכה לשנתיים… באחד השיעורים עם רב הישיבה, הרב יהודה עמיטל (זצ"ל), שאל מייקל את הרב שאלה: האם מצוות יישוב ארץ ישראל בנגב או בגליל גדולה יותר מאשר בירושלים או בתל-אביב? הרב ענה לו שהכל שטויות, ושאם יעלה לישראל ויקים מפעל שיעסיק 10,000 אנשים שיתפרנסו בכבוד – זו תהיה המצווה הכי גדולה ! מייקל זוכר שהרגע הזה שינה את חייו ושבאותו רגע החליט לעלות לישראל ולהקים מפעל שיפרנס בכבוד אנשים רבים.

כשעלה לארץ עם אשתו יפה עסק בייעוץ פוליטי למפלגת השלטון בישראל מטעם ממשל קלינטון. אחרי שממשלת ישראל התחלפה מצא עצמו מובטל במשך 5 חודשים. מכיוון שהיה לו קשה למצוא עבודה החליט להקים משהו משלו ופתח נציגות של בנק ההשקעות מונטגומרי, אחד מבנקי ההשקעות העיקריים של חברות טכנולוגיות בשנות ה-90. בשלב מסוים מייקל חבר לשלמה קליש וכך הוקם בנק ההשקעות Jerusalem Global Ventures.

לאחר 3 שנים שם, עבר מייקל להיות שותף-מנהל בקרן Israel Seed Partners שם השקיע בחברות כמו Shopping.com שהונפקה ואח"כ נרכשה ע"י eBay ובחברת answers.com שהונפקה ב-2004. אחרי 8 שנים ב-Israel Seed Partners הצטרף כשותף-מנהל לקרן Benchmark Capital והשקיע בחברות כמו Finjan שהונפקה ב-2014, Gigya שנרכשה ע"י SAP, WIX שהונפקה ב-2014, WeWork ואחרות. ב-2013, הקים מייקל ביחד עם אדן שוחט את קרן Aleph, קרן המנהלת כ-330 מליון דולר ומתמקדת בהשקעות בסטאראפים בשלבים מוקדמים.

בשנת 2006 דורג מייקל אייזנברג במקום ה-39 ברשימת ״בעלי מגע הזהב של מידאס״ של מגזין פורבס העולמי ובמקום ראשון ברשימת ״בעלי מגע הזהב של מידאס״ של מגזין פורבס הישראלי.

"בקרן הון-סיכון אם אתה רוצה להיחשב משקיע טוב אז אתה צריך להחזיר פי 3 מהקרן. נעשה מתמטיקה פשוטה: אם אנחנו קרן של 150M$ (הקרן הראשונה של Aleph), זאת אומרת שאנחנו חייבים להחזיר למשקיעים 450M$. יש כמה דרכים להגיע ל-450M$. אתה יכול להחזיק 45% ממיליארד דולר, מה שלרוב לא קורה. אתה יכול להחזיק 20% מ-2.5 מיליארד דולר. או להחזיק 10% מ-4.5 מיליארד דולר. או קומבינציה אחרת דומה. עכשיו, בסטטיסטיקה של עולם ההון סיכון 50% מההשקעות שאתה עושה אתה מוחק, אפס. ולכן, מה שנשאר צריך להצדיק את עצמו ולפחות השקעה אחת צריכה להחזיר את כל הקרן, ואף יותר (במקרה של קרן Aleph מדובר בהשקעה אחת מתוך 15 שיש בקרן הראשונה). זה אומר שמתוך 7.5 השקעות (כי 50% נמחקים) אתה צריך להחזיר 450M$. אם לא לקחת סיכון על כל חברה שם שאולי היא תחזיר את כל הקרן אז יהיה לך נורא קשה לעשות את זה"

(מייקל אייזנברג, מייסד ושותף-מנהל בקרן Aleph, על הכלכלה של קרנות הון-סיכון)

לאתר של אלף , למניפסט החומוס של מייקל

לראיון המלא עם מייקל אייזנברג: