זוהר גילון עלה לארץ מפולין עם הוריו לפני כ-60 שנה כשהיה בן 10. כשסיים תיכון במגמה הריאלית בחולון נרשם לעתודה האקדמית ולמד בטכניון הנדסת חשמל. לאחר מכן שירת 5 שנים בחיל האוויר, שרות אותו סיים כראש מדור אוויוניקה ול"א, ובמקביל סיים לימודי MBA באוניברסיטת ת"א.

באחת מחופשות הקיץ ללימודיו בטכניון, נתבקש במסגרת שרות מילואים להיות דייל בתערוכה של צה"ל בגני התערוכה. הבחור שעמד איתו בביתן בתערוכה למד גם הוא בטכניון. קראו לו זוהר זיסאפל. מאז הם נעשו חברים מאוד קרובים.

כשהשתחרר מהשרות הצבאי שלו בגיל 27, עבר זוהר לארצות הברית ועבד בחברה שייצגה חברות אמריקאיות גדולות בתחום התעופתי והביטחוני, כמו GE, Northrop Grumman ואחרות. כשחזר מארה"ב, הוא בנה ביחד עם חבר מערכת אונליין למפעל הפיס. הפרויקט במפעל הפיס הניב לו רווח נאה וכ-190 אלף דולר בחשבון הבנק שלו ושל אישתו. את הכסף הזה הוא החליט להשקיע באחת החברות שהיו חלק מקבוצת RAD, קבוצה אותה הקים חברו הטוב זוהר זיסאפל ביחד עם אחיו יהודה. לחברה קראו Silicom והיא נסחרת עד היום בנסד"ק.

מאז ההשקעה הראשונה שלו ב-Silicom לפני כ-26 שנים, השקיע זוהר במעל ל-170 חברות כאנג'ל ובעוד כ-20 חברות מתוך קרן שניהל בשותפות עם בנק השקעות אמריקאי בשם Tamar Ventures. כ-40 חברות מבין אלה בהם השקיע נרכשו או הונפקו וכ-80 נסגרו. כ-70 חברות בהן השקיע עדיין פעילות. מבין ההשקעות הבולטות של זוהר ניתן למצוא את RadVision, Allot Communications, ConduIt, Payoneer, Taboola, Outbrain, Ceragon, Galileo, Annapurna, American Well, Cybereason, RedisLabs, Bodyvision ורבות מוצלחות אחרות.

"הסכנה הכי גדולה לחברת סטארט אפ זה לגייס יותר מידיי כסף כשהגיוס הוא קל. והיום רבים חוטאים בו, ויש כל מיני תירוצים, כמו שדיברנו על תירוצים בתחום אחר. 'נגייס 100 מיליון? אוקיי, אנחנו לא צריכים עכשיו 100 מיליון אבל נשמור את זה בצד שיהיה רזרבה'. בסוף זה לא קורה, כי אם יש לך 100 מיליון – כמו שגם אם לי היה 100 מיליון – אתה מבזבז יותר. אז אתה אומר 'אוקיי, We’ll speed up', ואנחנו נביא עוד אנשי מכירות וכו'. אבל חברה בניהול נורמלי לא יכולה לעשות Scale Up בקצב של 200% לשנה, זה לא עובד. כי אתה צריך להכשיר את אנשי המכירות, אתה צריך לראות מי טוב ומי לא טוב, אתה צריך לקבוע להם יעדים כמה הם מוכרים בשנה וכו'. אז שורפים את ה-100 מיליון, ואז מה מסתבר? שאת ה-100 מיליון הם קיבלו בכלל ממשקיעים שהכניסו שם כל מיני התניות לגבי הגיוס הבא, או שהכניסו 3X liquidation preference ופתאום מסתבר שאי אפשר יותר לגייס כסף"

(זוהר גילון מזהיר מפני אחת מהטעויות הכואבות ביותר שיזמים עושים)

לאתר של תמר ונצ'רס

לראיון המלא עם זוהר גילון: